תפריט

מה אתם רוצים לקרוא? רוצים ללמוד? רוצים לחקור?

מאמרים
תכנון מסע הלמידה
צידה לדרך
נ.צ.
יוצאים לדרך

מהו פרומפט

שבת, 6 במאי, 2023
פרומפט, או "איך לדבר עם AI"

פרומפט* הוא מושג מרכזי בעבודה עם כלי AI. כל הנחייה, שאלה ובקשה שאנחנו מפנים אל הכלי היא למעשה פרומפט. הפרומפט יכול להיות קצר ולכלול מספר מילים מצומצם כמו למשל "צייר לי כבשה" או "כתוב לי מערך שיעור בנושא ימי הביניים", אך הוא יכול להיות מורכב וארוך, כולל התניות, דיוק הבקשה, תיאור הקונטסקט והגדרת התוצר המבוקש. דוגמאות תוכלו לראות בקישורים שמשמאל.

פרומפט כללי וקצר יאפשר לנו לרוב לקבל רעיונות שאולי לא חשבנו עליהם ולכן מומלץ בעיקר כאשר אנחנו יודעים כיוון כללי, אך לא את הפרטים. פרומפט ארוך ומפורט ייתן לנו תוצאה שכנראה תהיה קרובה יותר למה שאנחנו רוצים, אם ניסחנו אותו נכון.

פעמים רבות נצטרך לחזור ולדייק את הפרומפט על בסיס התוצאה שקיבלנו, כך שהתוצר שלנו יהיה תוצאה של שירשור פרומפטים. תוך כדי תהליך העבודה נוכל לבקש לשים דגש על היבט זה או אחר, להציג בצורה שונה, להסביר את הקונטסקט כדי שהכלי "יבין" לאן אנחנו מכוונים, ואף להעלות טקסטים/תמונות שאליהם נרצה שהוא יתייחס.

מה זה אומר מבחינה פדגוגית? אם נבקש מהסטודנט להגיש עבודה, חשוב שנבקש לראות את שרשור הפרומפטים שכתב, ואת המענה שקיבל. איזה שאלות שאל, מה ביקש מהכלי, כיצד דייק זאת, מה המענה שקיבל, מדוע בחר להתייחס להיבט מסוים ולא לאחר, וכד'. ההתבוננות שלנו תתמקד בתהליך, ולאו דוקא בתוצר.

זוהי דרך נפלאה לתרגל מיומנויות כגון שאילת שאלות, הפעלת חשיבה ביקורתית (האם מה שכתב לי הכלי עולה בקנה אחד עם מקורות אחרים?), דיוק הכתיבה, בחירה מושכלת ומנומקת מתוך מגוון אפשרויות וגם – אתגר ליצירתיות.

חשוב לדעת שגם אם נכתוב את אותו הפרומפט עצמו, לא נקבל שוב ושוב את אותה התשובה בדיוק (בניגוד לחיפוש בגוגל למשל), מאחר והכלי מחולל כל פעם מחדש את המענה מתחילתו.

חשוב לזכור שהכלים מתעדכנים ומשתנים בקצב מטורף, ומה שהיה נכון לפני חודשיים לא בהכרח תקף כרגע. שימרו את היד על הדופק והיו נכונים להפתעות.

*נושא הפרומפט הוא מרכזי במידה כזו, שכיום מדברים על מקצוע חדש: הנדסת פרומפטים, אותו כרגע ניתן ללמוד בעיקר בקורסים מקוונים, נטולי תואר, אבל עם ביקוש הולך וגובר בשוק התעסוקה.

צריכים עזרה?

אנחנו כאן לכל שאלה בנושאי פדגוגיה וטכנולוגיה.

מה אתם רוצים לחפש?